Duyuru Görüntüleme

Duyuru Görüntüleme

 Ana Sayfa / Duyurular

CryptoLocker'dan korunun

28/04/2016Türkiye dahil olmak üzere tüm dünyada sanal bir terör estiren, son zamanların en güçlü bilgisayar virüsü ile karşı karşıyayız.

Bu konuda bilgilendirme amaçlı yeni bir bildirim daha göndermeye gerek duyduk, çünkü kayıplar her geçen gün katlanarak artıyor.

CryptoLocker virüsü: http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/zararli-yazilimlar/guncel-cryptolocker-saldirisina-dikkat.html

%-90 oranında mail aracılığıyla size gönderilen ve genelde "Ptt den bekleyen kargonuz var" veya "Turkcell Faturanız 370tl" vs. içerikli metinlerle sizi virüslü bağlantıya tıklamaya sevkeden cryptolocker, bağlantıyı tıklamanız ardından çok hızlı bir şekilde dosyalarınızı şifreliyor.

Türkiye'de de son 4-5 yıldır çoğalan ve sürekli olarak geliştirilen bu virüs dosyalarınızı kırılması imkansız bir sertifikayla şifreledikten sonra sizden şifreyi çözmek adına fidye istiyor. Genelde 800 ila 4000 lira arasında değişen fidyeyi ödemeniz durumunda dosyalarınızın kurtarılacağını söylüyor.

Bilgisayarınıza gönderilmesinden bulaşmasına, ödemeyi kontrol etmesinden kişiye özel anahtar oluşturmasına ve şifre çözücü yazılımı iletmesine kadar mükemmel bir otomasyonla çalışan bu cryptolocker virüsünün bir çok benzeride mevcut. Zaman zaman kullanıcıların web sitelerindeki güvenlik zaafiyetlerinden faydalanarak web sunucusuna bulaşan ve sunucudan sizin adınıza sizin mailinizle insanlara zararlı bağlantılar yollayabilen cryptolocker virüsünün temizlenmesi için bir yöntem olmasada bu virüsten korunmak mümkün.1 - CryptoLocker gibi eposta yoluyla gelen zararlı yazılımlardan etkilenmemek için gelen eposta adreslerine çok dikkat edilmelidir.

2 - Fatura veya dekont olduğu belirtilen dosya eklerine çok dikkat edilmelidir. Bir fatura veya dekont hiç bir zaman .exe uzantılı olmaz.

3 - Mutlaka güvenilir bir firewall ve antivirüs koruması kullanılması gerekmektedir. http://blog.trendmicro.com.tr/cryptolockera-trend-micro-officescan-ile-dur-deyin1/

 

<< Geri Dön

Duyuru İle İlgili Bir Problem Mi Var?

Aklınıza Takılan Her Türlü Soru, Sorun ve Problemde Bizimle İletişime Geçmekten Çekinmeyin.

Ayzeta Hakkında

Duyuru ve Haberler

Duyuru
Ayzeta Yenileniyor

Değerli müşterilerimiz..

Ayzeta tarafından / 28 Eylül 2017
Duyuru
Ücretsiz SSL

Değerli müşterilerimiz..

Ayzeta tarafından / 05 Kasım 2016
Duyuru
.org İndirimde

Kurban bayramı promo..

Ayzeta tarafından / 07 Eylül 2016
Telif Hakları © 2014 - 2020 Ayzeta | Tüm Hakları Saklıdır.